Prowadzenie bloga firmowego po angielsku to obowiązek dla wszystkich firm, które planują ekspansję zagraniczną! Content marketing to potężne narzędzie mogące pomóc w zbudowaniu widoczności za granicą. Nie przegap okazji na promocję na międzynarodowym rynku. Dowiedz się, dlaczego warto prowadzić blog firmowy. Jakie są korzyści z prowadzenia bloga?
Czy blog firmowy w 2023 roku ma sens?
Prowadzisz konto firmowe na Facebooku, Instagramie lub LinkedIn, a nie masz bloga? Może okazać się to błędem! Opieraniecałego swojego marketingu na social mediach nie jest dobrym pomysłem, bo stajesz się zależny od danej firmy. Zauważysz to zagrożenie przy awarii narzędzi od Meta. Nagle przestaje działać Facebook, Instagram, WhatsApp, a do tego znikają z nich reklamy. Taka sytuacja zdarzała się już kilka razy i trwała od minuty do 2-3 godzin. Dodatkowym zagrożeniem jest to, że korporacje mogą zacząć narzucać kolejne opłaty — musisz je płacić, aby pozostać "widocznym".
Jednak, kiedy na swojej stronie będziesz rozwijać blog, to cała marketingowa moc zawsze pozostanie z Tobą i nie będzie zależna od social mediów. Nie uważam, że trzeba całkowicie zrywać z mediami społecznościowymi i usuwać stamtąd konta. Chcę pokazać, że nie warto opierać się tylko na jednym medium, a zamiast tego lepiej jestdywersyfikować swoje działania marketingowe.
No dobra, ale czy internauci chcą czytać dłuższe treści? Czy wolą oglądać krótkie video na TikToku lub słuchać podcastów? Okazuje się, że w internecie ciągle jest miejsce na wysokiej jakości content. Zebrałam dla Ciebie ciekawe informacje pochodzące z marketingowych raportów:
- HubSpot pokazuje, żeposiadanie bloga w witrynie może spowodować wzrost indeksowanych stron o 434% i linków o 97%, co poprawia widoczność w wyszukiwarce.
- Content Marketing Institute -73% marketerów twierdzi, że z powodzeniem wykorzystuje blog firmowy do pozyskiwania potencjalnych klientów, a 64% twierdzi, że blog pomaga w zwiększaniu poziomu sprzedaży i przychodów.
- TechNavio przewiduje się, że wlatach 2021-2025 wartość globalnej branży content marketingowej wzrośnie o 420 miliardów dolarów, co świadczy o rosnącym zapotrzebowaniu na treści.
Dane pokazują, że popularność social mediów rośnie, ale blogi nie pozostają w tyle. Ciągle warto inwestować w content marketing, zwłaszcza kiedy chcesz rozwinąć swoją działalność za granicą.
Dlaczego warto prowadzić blog w języku angielskim?
Rozwój biznesu na międzynarodową skalę wiążę się z tym, że trzeba tworzyć komunikację w języku kraju, do którego chce się trafić. Najlepszym wyborem może okazać się język angielski, ponieważ posługuje się nim aż 1,5 miliarda osób.Kiedy stworzysz treść po angielsku, to masz pewność, że trafi ona do większości odbiorców. Jakie są inne plusy uruchomienia bloga firmowego w języku angielskim?
Testowanie zagranicznego rynku
Nie musisz rzucać wszystkiego, przeprowadzać się za granicę i rozwijać tam swojej firmy. Na początku bezpieczniejsze będzie stawianie małych kroków, jednym z nich może być blog biznesowy. Dzięki niemusprawdzisz, jakie jest zainteresowanie usługami lub produktami, które oferujesz — stworzyszkilka artykułów na ten temat i zobaczysz, ile osób było nimi zainteresowanych. Po drodze lepiej poznasz międzynarodowy rynek i zobaczysz, jakie problemy mają klienci.
Teksty po angielsku będą miały szansę zostać przeczytane przez ogromną rzesze ludzi, dzięki czemu możesz wiele się dowiedzieć. Jakich usług lub produktów potrzebują? Co ich denerwuje? Czy tekst zapewnia im wystarczająco dużo wiedzy, czy potrzebuje rozwinięcia? Czy zagraniczni konsumenci są zainteresowani tym, co sprawdza się w Polsce?
Zwiększenie międzynarodowej widoczności
Po testach nowego rynku przychodzi czas na aktywne działanie. Treści na blogu firmowym musisz tworzyć zgodnie z zasadami SEO, wtedy uda Ci się pojawić w TOP10 wyszukiwań w Google.Wysoka pozycja w wyszukiwarce zwiększy Twoją widoczność w sieci — każdy kto będzie szukał danej branży, będzie mógł znaleźć Twoja firmę.
Czy do pozycjonowania wystarczy strona internetowa? Szybsze i efektywniejsze działanie osiągniesz dzięki prowadzeniu bloga po angielsku. Nie uda się zmieścić na samej witrynie tylu słów kluczowych, ile w długich artykułach. Blog firmowy pozwala na wspieranie pozycjonowania na wiele fraz, które mogą być skierowane do różnych odbiorców. Dzięki temu zwiększysz swoją widoczność na rynku za granicą.
Dotarcie do zagranicznych klientów
Kiedy widoczność w Google zaczyna się zwiększać, to pojawia sięmożliwość dotarcia do nowych zagranicznych konsumentów i pozyskania klientów.
Kiedy będziesz tworzyć teksty na tematy, które są chętnie wyszukiwane przez odbiorców, to masz szansę, że klikną Twój artykuł, a następnie zostaną na stronie.Wartościowa treść może przekonać ich do nawiązania współpracy właśnie z Tobą, bo zobaczą, że masz wiedzę i doświadczenie w branży.
Sam tekst, nawet gdyby był bardzo dobry, ale tylko w języku polskich, nie trafiłby do osoby z innego kraju.
Budowanie zaufania i wizerunku eksperta
Firmowy blog jest świetnym miejscem, aby pokazać swoją branżową wiedzę. Możesz edukować oraz dzielić się wskazówkami i ciekawymi narzędziami, z których korzystasz.
Eksperckie teksty pokażą, że o swoim produkcie lub usłudze wiesz więcej, niż konkurencja, co zwiększy zaufanie potencjalnych klientów.
Dzięki blogu odbiorcy dowiedzą się, kto stoi za logo i kto buduje firmę.Nadasz głos swojej marce, kiedy będziesz tworzyć wartościową treść, dopasowaną do potrzeb i zapytań klientów, a także będziesz brać udział w dyskusji. Łatwiej jest identyfikować się z organizacją, która aktywnie działa i buduje swój wizerunek, niż z marką milczącą.
Przewaga nad konkurencją
Dzisiaj osoba szukająca usługi lub produktu w internecie nie kupuje tego, co jest pierwsze. Konsument ma ogromne możliwości — może przebierać w sklepach online lub organizacjach z całego świata. Często klient sam wyszukuje kilka miejsc i porównuje ich ofertę.Chętniej zaufa tej firmie, w której będzie widziała specjalistę, dlatego niezwykle ważne jest budowanie swojego wizerunku w sieci.
Prowadzenie bloga w języku angielskim sprawi, że będziesz o krok dalej od konkurencji posiadającej słabo działającą stronę. Blog firmowy to narzędzie pozwalające na budowanie profesjonalnego i eksperckiego wizerunku.
Czy blog firmowy po angielsku działa? Przykłady z rynku
Myślisz, że polska firma nie ma szans na zaistnienie na zagranicznym rynku? Nie mogę się z tym zgodzić! Polskie startupy prężnie działają za granicą i odnoszą wielkie sukcesy. Kilka z firm stawia na content marketing i rozwija swój blog, zarówno w ojczystym języku, jak i po angielsku.
Przykładami polskich firm, których blog firmowy po angielsku odniósł sukces:
- LiveChat— oferująnarzędzia do obsługi klienta online. Na anglojęzycznym blogu dzielą się radami o tym, jak dbać o relację z klientem lub jak mierzyć zadowolenie konsumentów.
- Brand24—to platforma do monitorowania wzmianek o firmach w internecie. Publikują wpisy blogowe po angielsku dotyczące marketingu internetowego, social media i PR. Przyciągają klientów z różnych krajów, ponieważ wiedza, jaką się dzielą, jest uniwersalna, przydatna i pokazana w ciekawy sposób. Brand24 prężnie rozwija również polski blog.
- GetResponse— udostępniająnarzędzia do email marketingu. Firmowy blog służy im do edukowania użytkowników w zakresie samego narzędzia, ale także email marketingu i innych dziedzin związanych z digital marketingiem.
- Booksy— umożliwiająrezerwację usług w salonach kosmetycznych i fryzjerskich przez aplikację mobilną i stronę www. Na blogu pojawiają się teksty na temat urody i zdrowia — porady, inspiracje, nowinki z branży. Artykuły są jednocześnie reklamą, bo na końcu każdego jest odnośnik do umówienia wizyty przez Booksy.
Jak skutecznie prowadzić blog firmowy?
Prowadzenie bloga nie jest trudne, ale trzeba kierować się kilkoma zasadami. Na początku może zajmować to sporo czasu, ale kiedy już nabierzesz wprawy, to będzie szło gładko i szybko.Nie zniechęcaj się po kilku dniach — wyniki działań content marketingowych zobaczysz dopiero po kilku miesiącach. Blog firmowy to szansa na regularne wyświetlenia i ruch na stronie, a nie jednorazowe wybuchy popularności.
Kilka rad na sam początek przygody z blogowaniem
- Stwórzblog w subdomenie firmoweji jako osobną zakładkę, ale nigdy nie twórz odrębnego adresu. Sprawi to, że frazy z artykułów blogowych będą pomagać w pozycjonowaniu strony, a nie samego bloga. Niech wygląd strony z treściami nawiązuje do stylu witryny organizacji.
- Pomyśl, jakicelma mieć Twój blog i kto jestgrupą docelową(do kogo kierujesz teksty).
- Ustal, ile razy w miesiącu możesz publikować tekst. Nie powinno być to mniej niż 2-4 razy w miesiącu. Bardzo ważne jestregularne publikowanie.
- Wybierz frazy kluczowe, na jakie chcesz pozycjonować Twoją witrynę. Mogą być związane z Twoją branżą, firmą, obszarem działalności, miejscem.
- Poszukaj tematów, których odbiorcy chętnie szukają.Sprawdź, jakie pytania najczęściej zadają, stwórz ankietę w social media i podpatruj, co tworzy konkurencja. Postaraj się "wejść w buty" klienta i pomyśl, jakie kwestie mogą wydawać się niejasne.
- Monitoruj komentarze ibierz udział w dyskusji.
- Promuj teksty w swoich social mediach i innych miejscach, w których się pojawiasz.
Jak napisać artykuł na blog zgodnie z zasadami SEO?
- Wybierz głównesłowo kluczowe, na które ma wyświetlać się tekst w wyszukiwarce. Dobierz do tego 2 frazy pomocnicze. Najlepiej wybierz takie, które są naturalne i łatwe do wyszukania. Mogą odpowiadać na pytania: dlaczego, kto, jak, gdzie, co, kiedy, czemu.
- W tytule zamieść frazę kluczową, tak samo zrób w pierwszych akapitach.
- UżywajnagłówkówH1, H2, H3 i pamiętaj o ich hierarchii.
- Nie twórz zbitych akapitów, zamiast tego podziel je na mniejsze części i użyjwypunktowań.
- W TOP10 Google są artykuły, które mają powyżej 1000 słów. Ponadto Google chętniej określa dłuższe artykuły jako eksperckie, a takie są lepiej pozycjonowane.Publikuj treść, która ma minimum 4-5 tys. zzs.
- Linkowaniejest kluczowe dla powodzenia optymalizacji tekstów, dlatego w każdym wpisie dodawajlinkido innych podstron lub artykułów.
- Rozbuduj teksty o dodatkowe media, takie jak zdjęcia, wideo, infografiki.
- Każdy wpis na blogu musi byćunikalny- nie kopiuj treści od innych. Inaczej Google tej treści nie będzie pokazywał w wynikach wyszukiwania.
- DodawajCTA(ang. Call to Action),czyli wezwanie do działania. Zachęć czytelników do wykonania konkretnej czynności - kontaktu, dołączenia do newslettera, napisania komentarza lub wiadomości.
- Blog to miejsce, które ma służyć Twojej marce. Nie zapomnij o reklamowaniu swoich usług lub produktów.
Przydatnym narzędziem do pisania tekstów zgodnie z SEO jestNeuronWriter.Dzięki niemu stworzysz content, który osiągnie wysokie wyniki w Google, a pomoże Ci w tym AI. Program pokazuje, jakie słowa kluczowe warto wykorzystać i pokazuje je w pisanym artykule. Na bieżąco możesz porównać swoją treść z tym, co stworzyła konkurencja. Świetna aplikacja, która przyspiesza pracę przy contencie, a jednocześnie daje pewność, że artykuł jest zgodny z SEO.
Jak tworzyć wpisy po angielsku?
Treść w języku polskim możesz stworzyć samodzielnie lub zlecić to copywriterowi. Będziesz wiedzieć, czy tekst jest dobry, czy zły.
W przypadku contentu w języku angielskim potrzebny będzie tłumacz.Wrzucenie treści polskiej do translatora nie jest dobrym pomysłem! Osoby, które znają angielski na zaawansowanym poziomie od razu to zauważą. Kiedy chcesz, aby Twój blog firmowy trafiał do zagranicznego klienta, to musisz zadbać o poprawność językową. Inaczej nie zostaniesz odebrany/a jako profesjonalista i ekspert.
Chcesz dowiedzieć się więcej o zagrożeniach wynikających z korzystania z translatora w biznesie? Przeczytaj mój ostatni tekst o darmowym tłumaczu online.
Chcesz prowadzić firmowy blog w języku angielskim? Mogę przetłumaczyć Twoje artykuły. Mam ponad 10 letnie doświadczenie w tłumaczeniach dla biznesu. Moje tłumaczenia tekstów, stron i aplikacji odzwierciedlają zarówno ton i głos marki, jak i wpasowują się w kulturę danego kraju.
A jeśli nie masz czasu pisać bloga również mogę w Ci w tym pomóc. Razem z moją specjalistką od contentu i brytyjską copywriterką napiszemy za Ciebie teksty po angielsku związane z Twoją działalnością i zgodne z zasadami SEO.
Napisz do mnie na adresinfo@langbay.eui porozmawiajmy o współpracy.